REVİZYON

Araçlar belirli bir kilometre sınırına ulaştığı zaman motorlarına yapılan yenileme veya sıfırlama işlemine motor rektefiyesi denir. İçten yanmalı bir motorun parçalarının özel bir yenileme işleminden geçmesi motor rektefiyesidir. Motor bloğu, silindir kapağı, subaplar, krank mili gibi parçaların elden geçirilmesi motor rektefiyesi kapsamındadır. Motor yenilemesinde bujiler, ateşleme sisteminin diğer bazı parçaları, yakıt pompası, emme manifoldu da elden geçirilir ve aşırı yıpranmış olan parçalar değiştirilir. Motor rektefiyesini yetkili ve özel servislerde yaptırmak mümkündür. Motor sıfırlama işlemini bu iş üzerine uzmanlaşmış rektefiyeciler yapar ve rektefiye edilen motor ustalar tarafından araca takılır. Rektefiye işleminde silindirlerin yüzeyine yapışan artıklar temizlenir torna takımıyla ince talaş tabakası kaldırılır. Gömlek olarak da bilinen cidarlı bir silindir buraya çakılır daha sonra tekrar çıkartılarak silindir ve gömlek pürüzleri giderilerek pürüzsüz yepyeni hale getirilir. Belirli bir kilometreye gelen araçlarda bu işlem şarttır.

TURBO TAMİR VE BAKIM

Turbo onarımıyerine değişim yapmak bir hayli maliyetli olacağından dolayı, ,işinin ehli uzmanlardan destek almak çok daha yerinde olacaktır. Sektörde tecrübeli ustaların elinde onarım yapılması hem maliyet, hem de turbonun kullanım süresini uzatmak bakımından en akıllıca yöntemdir. Bakım ve onarım işlemlerini iki farklı yöntemle yapan turbo ustaları, kullanım sırasında egzoz gazından oluşan kurumların ve katılaşan karbonların temizlenmesi, aşırı hızda dönerek aşınan tribün kanatlarının değiştirilmesi ve turbo pallerinin kontrolü, gerekirse değiştirilmesiyle turbonun uzunca bir süre aktivitesini sürdürmesi sağlanabilmektedir.

ARAÇ BAKIM ONARIM

Halk arasında bakımlar periyodik ve ağır bakım olarak ayrılıyor. Periyodik bakımlar ile ağır bakımlar aynı ana denk geldiği gibi farklı zamanlarda da gerçekleşmesi gerekebiliyor. Önceliğimizi periyodik bakımlara verelim ve başlayalım. Periyodik bakımlarda; hava filtresi, yağ filtresi, motor yağı ve polen filtresi değişiyor. Bunlara ek olarak rot ve balans ayarı, süspansiyon kontrolü, silecek sıvısı gibi sıvıların takviyesi ve fren ayarları kontrol ediliyor.